Biografia

ILONA KRZYWICKA -  sopran młodego pokolenia zdobywająca uznanie na scenach w kraju i za granicą

Urodziła się w Szczecinie. W 2009 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie prof. G. Flicińskiej-Panfil, następnie doskonaliła swoje umiejętności w Atelier Lyrique Opery Narodowej w Paryżu. Jej kontrakt w Operze Paryskiej trwał trzy lata i zwieńczony został prestiżową nagrodą Prix Lyrique L’ AROP 2012 (najlepsza solistka sezonu)

DEBIUT SCENICZNY

Zadebiutowała na scenie w roku 2008 tytułową rolą w Halce Moniuszki, podczas plenerowego wystawienia w Pałacu w Radziejowicach z udziałem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego i opieką artystyczną prof. Teresy Żylis-Gara. W 2019 roku powróciła do roli Halki i wykonuje ją na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie w reżyserii Agnieszki Glińskiej i dyrekcją Łukasza Borowicza. Spektakl został zarejestrowany i jest dostępny na platformie vod.teatrwielki.pl

WSPÓŁPRACA Z TEATRAMI

W latach 2009-2023 występowała w Opéra Bastille oraz Palais Garnier w Paryżu, MC 93 w Bobigny, Teatro Real w Madrycie, Théâtre National de Bordeaux en Aquitaine, Pfalztheater Kaiserslautern, Teatrze Janacka w Brnie, Staatstheater Cottbus, Brandenburgen Theater, Theater Heidelberg, Theater Heilbronn, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Opera Nova w Bydgoszczy, Operze Wrocławskiej, Operze na Zamku w Szczecinie, Operze Krakowskiej, Operze Podlaskiej.

Ponadto występowała podczas koncertów w Palais Garnier w Paryżu a także w Villa Medici w Rzymie, L’Auditori w Barcelonie, a także w Wielkiej Brytanii, Grecji, Francji, Hiszpanii, Rosji, Austrii, Niemczech, na Litwie oraz w Tajlandii. Jest laureatką wielu konkursów krajowych i zagranicznych.

ROLE

W dorobku posiada role: Cio-Cio-San w Madamie Butterfly Pucciniego, tytułową w Jenůfie Janáčka, Mimi i Musetty w Cyganerii Pucciniego, Tatiany w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, tytułową w Rusałce Dvoraka,  Micaeli w Carmen Bizeta,  Małgorzaty w Fauście Gounod,  Marii w Mazepie  Czajkowskiego,  Sylvy w Księżniczce Czardasza I.Kalmana , Mrs Ann Maurrant w Street Scene Weilla, tytułową w Mirandolinie, B. Martiů, Donny Anny w Don Giovannim, Paminy i I Damy w Czarodziejskim flecie, Armindy w Rzekomej ogrodniczce Mozarta, Eurydyki w Orfeuszu i Eurydyce Glucka, I Flowermaiden w Parsifalu Wagnera, Hrabiny Ceprano w Rigoletcie Verdiego

REPERTUAR KONCERTOWY

Artystka z powodzeniem wykonuje także muzykę kantatowo-oratoryjną oraz pieśni. W Jej repertuarze znajdują się tak znakomite dzieła jak: W.A.Mozarta : Msza Koronacyjna KV 317  i Requiem d-moll ,14 Symfonia D.Szostakowicza, Completorium G.G.Gorczyckiego , Stabat Mater J.Haydna, G.Rossiniego, A.Dvoraka, G.B.Pergolesiego oraz L.Boccheriniego, La Vierge J.Massenet, 3 Symfonia Kaddish L.Bernsteina, Angelus W.Kilara , Requiem J.Brahmsa, A.Schnittke, Egmont L.van Beethoven.

KURSY WOKALNE

Umiejętności wokalne doskonali uczestnicząc w mistrzowskich kursach wokalnych i interpretacyjnych w kraju i za granicą prowadzonych przez wybitne autorytety wokalne takie jak: Joanna Kozłowska, Natalie Dessay, Helena Łazarska, Sylvie Valayre, Ann Murray, Irena Argustienne, Ruggero Raimondi, Klaus Haeger. Szczególne porozumienie i opiekę wokalną odnalazła pod okiem wspaniałej polskiej śpiewaczki operowej Prof. Teresy Żylis-Gara, z którą była w stałym kontakcie od 2007 roku.

Występując w kraju i za granicą współpracowała z takimi dyrygentami jak: J.T.Adamus, Semyon Bychkov, Maurizio Benini, Łukiasz Borowicz, Daniele Callegari, Jean Deroyer, Maciej Figas, Geoffroy Jourdain, Michael Helmrath, Antony Hermus, Vladimir Kiradjiev, Bernhard Kontarsky, Kevin McKutcheon, Edoardo Müller, Kazushi Ono, Christophe Rousset, Uwe Sandner, Marius Stieghorst, Piotr Sułkowski,Tomasz Tokarczyk, Guillaume Tourniaire, Paul Weigold,Tadeusz Wojciechowski i reżyserami: Laco Adamik, Irene Bonnaud, Agnieszka Glińska, Claus Guth, Jarosław Kilian, Kay Kuntze, Dominique Pitoiset, Ryszard Peryt, Stephen Taylor, Mariusz Trelinski, Robert Wilson.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA